WIRTUALNE KONSEKWENCJE

WIRTUALNE KONSEKWENCJE

Guitry pokłócił się kiedyś z dyrektorem jednego z paryskich teatrów. Na odchodnym powiedział mu z emfazą:

- Zapewniam pana, że nie pójdę na pański pogrzeb!

Po chwili namysłu dodał jednak:

-          Nie, to byłoby niegrzecznie. Pójdę z przyjemnością!*

 

Jan Rokita: Pan Andrzej Lepper dąży do władzy, co jest w demokratycznym państwie rzeczą uprawnioną, ale jeśli Pan Andrzej Lepper będzie rządził Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie, dlatego że pan Andrzej Lepper nie uznaje w życiu publicznym żadnych, ale to żadnych standardów.*

 

Opis

Technika wskazania ewentualnych konsekwencji może być jedną z bardziej „przygnębiających” technik manipulacji. Bo czyż nie jest tak, gdy żona do męża mówi:, „Jeżeli będziesz dalej całe dnie pił piwo z kolegami, to…”. No właśnie. Może zdarzyć się wiele nieprzyjemnych rzeczy. Zwykle Wielkiemu Manipulatorowi, (ale nie żonie naturalnie) nie chodzi troskę dla naszej osoby, a raczej o to, abyście zrobili to, czego on sobie życzy (w tym akurat przypadku bynajmniej niej namawiamy do przesadnego spożywania piwa).

Zasada manipulacji jest taka: Wielki Manipulator wskaże konsekwencje (często niejasne i o trudnym do określenia stopniu prawdopodobieństwa), a my mamy „jedynie” pomyśleć i wyciągnąć jedynie słuszne wnioski a potem zrobić to a nie tamto.

Fabrykowanie konsekwencji jest bardzo bliskiej groźbie czy szantażowi. W klimacie mieści się pomiędzy Jeremiaszem i jego jeremiadami a namawianiem ludzi do nie picia alkoholu i nie palenia. Przygniatając wizje nadchodzących nieszczęść kłopotów mają spowodować w tobie odruch refleksji i działania z tym, że działanie zwykle jest bardzo na rękę manipulatorowi i zgodne z kierunkiem, w którym nas prowadzi.

 

Przykład biznesowy

-          Jeżeli cena waszych usług nie spadnie, będziemy musieli poszukać, kogoś innego.

No i masz, nad czym myśleć.

 

-          Mam nadzieję, iż zdaje pan sobie sprawę, że jeżeli nie zgodzicie się na nasze warunki będziemy musieli zareagować....

 

Przykład z życia rodzinnego

- Zdajesz sobie sprawę z faktu, że w przyszłym tygodniu wyjeżdżamy i jeśli nie zdążymy wszystkiego załatwić to nie wiem, co będzie....

 

Przykład biznesowy

-          Niech pan się przez chwilę zastanowi. Jeśli nie przyjmie pan moich warunków podpisanie umowy może się odwlec w czasie. A co będzie za miesiąc nie wiadomo. A zdaje pan sobie sprawę z tego, że jesteśmy waszym najważniejszym kontrahentem.

 

Przykład z życia rodzinnego

-          Czy zdajesz sobie sprawę jakie spustoszenie w twoim organizmie czyni   sobotnie picie piwa z kolegami przy oglądaniu meczów. Nie rób tego, oszczędź zdrowia pojedź z żoną na zakupy...

i

Ojcze, jeżeli nie dasz mi kasy na wakacje to będę chodził po mieście. Na pewno spotkam dealerów narkotyków. Może się zdarzyć, ze trafię na imprezy, na których mogą się znaleźć kobiety bez zasad.... Wszędzie gdzie nie spojrzę reklamy alkoholu..

 

 

Obrona

¨      Pytajcie się o powody, badajcie rzeczywiste możliwości zaistnienia konsekwencji.

¨      Badaj sposób wnioskowania – często może być nieuprawniony dostatecznie (katastrofizowanie ) lub zgoła fałszywy.

¨      Naturalnie jak wszędzie bardzo pomaga znajomość mechanizmu manipulacji i ujawnienie go „ Nie wiemy czy stanie się tak jak mówisz, nie katasrofizuj.”.

¨       Sprawdźcie wnioskowanie: nie musi być prawdziwe a konsekwencje realne.

¨      Nie wierzcie w każdą katastrofę, jaką ma do zaproponowania wasz rozmówca.

¨      Niekiedy trzeba powiedzieć trudno…i lepsze to niż uleganie manipulacji.

 * Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992

* Z debaty radiowej pomiędzy Janem Rokitą i Andrzejem Lepperem majacej miejsce w Radiu „Z”, w programie pani Moniki Olejnik „Ring, specjalne wydanie programu 7. Dzień Tygodnia.”, w dniu 14 marca 2004.