ATAK PERSONALNY

ATAK PERSONALNY

Prezydent Lincoln bardzo krytycznie oceniał od pewnego czasu zarządzenia swojego współpracownika Macdellana. Kiedyś wreszcie ten zdenerwowany do ostateczności uwagami prezydenta niezbyt grzecznie powiedział:

-          Pan prezydent zapewne uważa mnie za kompletnego idiotę!

W żadnym wypadku! - odpowiedział Lincon, ale po chwili dodał: - Ale oczywiście, jak każdy człowiek, mogę się mylić...*

 

Opis

Atak personalny, metoda popularna we wszystkich środowiskach aczkolwiek nikt do niej się nie przyznaje albowiem stosującemu ją splendoru ona raczej nie przysparza. Wielki Manipulator nie zawraca sobie głowy jakimiś wymyślnymi konstrukcjami słownymi czy logicznymi tylko stara się zwyczajnie w najbardziej dotkliwy sposób obrazić nas, dokuczyć i poniżyć. Istota tej metody nie jest merytoryczna argumentacja: tylko niszczenie osoby. Gdy się złamiesz i uznasz swoją bezwartościowość - wtedy łatwo zachwiejesz się w swoich poglądach. Argumentum Ad Personom (Argument Odwołujący Się Do Osoby)

 

Przykład biznesowy

-          Być może w tym, co pan mówi jest jakieś ziarnko racji ale z całą pewnością byłoby dla Pana lepiej gdyby trochę się pan nauczył o tym o czym rozmawiamy. Bardzo trudno się rozmawia z kimś tak niekompetentnym jak pan.

 

Przykład domowy

Jak wielu z nas ma takie wspomnienia ze szkoły. Wróćmy do naszego Jasia, ale nie był w stanie, mimo posiadania komputera przygotować się do odpowiedzi

-          Bardzo mi przykro, ale nie umiałem rozwiązać tego zadania, mimo, że spędziłem nad nim 2 godziny.

-          Wcale się temu nie dziwię! Taki baran jak ty nigdy niczego się nie nauczy.

 

Obrona

¨      Wyznaczcie granicę, którą nikomu nie wolno naruszyć dotyczącą słów i zachowań – im będzie bardziej konkretna tym lepiej.

¨      Stosujcie metodę sankcjonowania

¨      Nie musicie od razu rzucać komuś rękawicy w twarz, ale warto dbać o szacunek dla samego siebie.

¨      Sprowadzajcie rozmowę na poziom merytorycznego problemu a nie bierzcie udziału w pyskówce – o ile to możliwe.* Pettyn A., Pettyn R., Sławni i … zabawni. Wielcy ludzie w anegdocie., Interlibro, Warszawa, 1992