WSKAZANIE PRZECIWNEGO PRZYKŁADU

WSKAZANIE PRZECIWNEGO PRZYKŁADU

Jeden z przedstawicieli władz Trzeciej Rzeszy przybył do stolicy Szwajcarii Berna, gdzie zobaczywszy budynek ministerstwa marynarki wojennej zapytał: „Skoro nie posiadacie marynarki wojennej, to, po co wam to ministerstwo?" Na to szwajcarski gospodarz odrzekł: „Dlaczegóż by nie? W pana kraju istnieje też ministerstwo sprawiedliwości..."*

 

Opis

Istotą tej manipulacji jest zdeprecjonowanie nas czy też sposobu naszego wnioskowania na drodze przykładu, który w swoim zamierzeniu ma wykazać coś zupełnie przeciwnego.

Przykład

Każdy chodził do szkoły i słyszał (a przynajmniej duża większość) od pani nauczycielki;

-          Jasiu, gdybyś tak zamiast spać na lekcji słuchał tak uważnie jak Małgosia to byś wyrósł na ludzi. Zastanów się. I nie garb się.

 

W tym akurat wypadku mamy odczynia może nawet nie z przykładem manipulacji a żmudnych działań gogicznych niemniej mechanizm jest taki sam.

Sytuacja bardzo często spotykana w warunkach domowych.

-          Popatrz na Malinowskiego z na przeciwka. Gdybyś wziął się do roboty tak jak on dawno byśmy jeździli takim samochodem jak oni. Musisz brać do domu więcej pracy.

Mąż (myśli) - Już nie mogę tego słuchać i niestety pogrąża się w dodatkowej pracy.

 

W interesach:

-          Gdyby wasza firma miała takie standardy jak firmy zagraniczne mielibyśmy o czym rozmawiać. Na pewno Pan wie jak działa .... ?

 

Obrona

  • Stosujcie metodę „poszukiwanie krytyki”. Tylko wtedy macie szanse dowiedzieć się co konkretnie macie zmienić.
  • pamiętajcie, że przeciwny przykład wcale nie musi być słuszny ani nie musi odpowiadać sytuacji w której się znajdujemy.


* Rogatko W., Z lamusa historii. 365 anegdot historycznych, Polska Fundacja Kościuszkowska, 1993