JA TOBIE WTEDY A TY MI TERAZ ...

JA TOBIE WTEDY A TY MI TERAZ ...

Opis

Manipulacja oparta na mechanizmie reguły wzajemności opisanej przez R. Cialdiniego. Czujemy chęci zrewanżowania się za otrzymane dobro (gest, usługa, dobre słowo). Jest to automatyzm psychologiczny, przed którym trudno jest uciec. Jak przed prawem grawitacji.

 

Przykład

Szeroko stosowane przez kolonizatorów wszelkiej maści i na wszelkich kontynentach. Tubylców obdarowywało się nic albo nie wiele wartymi (w najlepszym razie przedmiotami) a w zamian żądało się specjalnych przywilejów. Dostajecie od dostawcy pozłacany długopis i nagle zaczynacie odczuwać niepokojącą potrzebę życzliwego przejrzenia jego oferty.

 Nie bez kozery wiele interesów załatwia się przy obiedzie, ponieważ nastraja on bardzo życzliwie do fundatora (naturalnie jak jest przyzwoity). Przy okazji człowiek, po zjedzeniu posiłku robi się dużo bardziej ugodowy niż przed. Pewien znajomy handlowiec usłyszał od swojego szefa „Za mało pan je obiadów ze swoimi klientami. Nie po to ma pan fundusz reprezentacyjny, aby oszczędzać na nim”

 

Obrona

¨      Najlepszą jest świadomość działania takiego mechanizmu, pamiętajmy, że chęć rewanżowania się za prezenty czy inne podobne gesty jest naszą naturalna skłonnością, ale możemy nad nią zapanować.

¨      Jeżeli już chcemy się komuś zrewanżować, to w takiej samej skali: np.: długopis za długopis.