POZOROWANA WALKA.

POZOROWANA WALKA.

Opis

Wielki Manipulator podejmuje zażartą walkę w wybranej przez siebie w sprawie, która tak naprawdę nie ma dla niego poważnego znaczenia. Wreszcie po długiej i zażartej walce godzi się na ustępstwa sugerując, że "skoro tak …to musisz odpuścić gdzie indziej". Zwykle tym razem tam, gdzie naprawdę chodzi o ważne interesy. Podjęcie walki o sprawy nie istotne (jakby były w kluczowe) i ustąpienie ma na celu spowodowanie ustępstw w sprawach naprawdę ważnych.

 

Przykład

Bardzo dobrym przykładem może być toczenie walki o groszowe ustępstwo na cenie w zamian za wydłużony termin płatności.

-          No dobrze skoro tak nalegacie to niech zostanie taka cena jak sobie życzycie, ale zapłacimy wam za 2 miesiące.

 

Z domu:

- No dobrze, skoro za nic nie chcecie się zgodzić na mój wyjazd z kolegami nad morze to, chociaż zostawcie mi dom to zrobię dla nich imprezę.

 

Obrona

¨      Rozpoznanie czy bój, jaki toczy z nami druga strona jest spowodowany realnymi jest potrzebami czy też jest pozorowany nie zawsze łatwo rozpoznać. Jednak, jeśli potem nastąpi propozycja ustępstwa w zamian za coś naprawdę ważnego, to bądź ostrożny.

¨      Wcale nie jesteśmy zobowiązani do stepowania w jednej sprawie, jeśli utrzymaliśmy swoje stanowisko w drugiej kwestii.

¨      Pamiętajmy o regułach czynienia ustępstw.