OKROJENIE ZNACZENIA WYPOWIEDZI

OKROJENIE ZNACZENIA WYPOWIEDZI

Światowej sławy skrzypek hiszpański, wybitny wirtuoz, Pablo Sarasate został kiedyś zaproszony do domu bogatego bankiera na kolację. W zaproszeniu było postscriptum następującej treści: "Proszę nie zapomnieć przynieść swego stradivariusa!"

Sarasate odpisał: "Przyjmuję, oczywiście, pańskie zaproszenie na jutrzejszą kolację. Szczerze oddany itd. Postscriptum: Mój stradivarius kolacji nie jada."*

 

Opis

Manipulacja polega na ograniczeniu znaczenia i ważności wypowiedzi do pola określonego przez Wielkiego Manipulatora, przez co odbiera jej właściwe znaczenie. Zmiana znaczenia twoich racji dokonuje się przez zmniejszenie i ograniczenie zakresu wypowiedzi

 

Przykład

-          Twierdzi pan, ze zwiększanie ilości urzędników rujnuje gospodarkę kraju i decyzje urzędnicze dotyczące spraw gospodarczych są głównym źródłem korupcji i nadużyć, ale ja uważam, że taka prawidłowość ma miejsce tylko w wypadku słabego funkcjonowania policji.

 

Przykład biznesowy

-          Z tego, co mówisz wnoszę, że można się nauczyć bronić przed manipulacjami tylko wtedy, kiedy człowiek sam przeżyje wiele podobnych sytuacji.

 

Obrona

¨      Musicie sprostować sens wypowiedzi i podtrzymać jej odniesienia do poziomu ogólności na jakim była wyrażona.

¨      Warto zauważyć, że zmiana zakresu wypowiedzi to działanie manipulacyjne.* op.cit.