PRESJA CZASU

PRESJA CZASU

Włoskie przysłowie mówi, że żołnierz trzy czwarte życia spędza na wyczekiwaniu. Generał von Tschirschanitz, kiedy w 1866 r. został adiutantem króla Hanoweru, Ernesta Augusta, musiał nieraz- godzinami tkwić pod drzwiami swego chlebodawcy. Prowadził też pamiętnik, w którym dokładnie zapisywał, ile to czasu spędził w przedpokojach królewskich. Pewnego dnia zapisał: "Wyczekiwanie zajęło mi w sumie 8 lat, 7 miesięcy i 25 dni. Według kalendarza mam obecnie 68 lat, ale naprawdę przeżyłem tylko 59 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Przez resztę czasu tylko czekałem".* 

 

Opis

Bardzo często spotykana w interesach i w życiu. Wielki Manipulator liczy na to, że w pośpiechu i pod przemożnym wpływem terminu zrezygnujemy ze swoich żądań albo nie opacznie zgodzimy się na coś dal nas niekorzystnego. Często presja czasu jest wynikiem obiektywnym warunków a nie manipulacji. Manipulacją jest wtedy, kiedy ktoś sztucznie „produkuje” skrócony okres czasu.

 

Przykład biznesowy

-          Musi się pan zdecydować do jutra, bo inaczej nici z naszej umowy. Niestety takie są warunki nic na to nie poradzimy.

Przykład domowy

- Koniecznie w tym tygodniu musimy zrobić remont łazienki. Musisz znaleźć pieniądze, bo potem mamy wyjechać na urlop.

 

Obrona                                                                                       

¨      Pytajcie się o obiektywne przyczyny takiego pośpiechu, – z czego wynikają.

¨      Możecie odrocz podjęcie decyzji- „Mimo wszystko musze się jeszcze kilka dni zastanowić zanim podpiszę taką umowę”.

¨      Spróbujcie ustalić czy rzeczywiście istnieje presja czasu* Rogatko W., Z lamusa historii. 365 anegdot historycznych, Polska Fundacja Kościuszkowska, 1993