DOBRY POLICJANT - ZŁY POLICJANT

DOBRY POLICJANT - ZŁY POLICJANT

Opis

Manipulacja nie należy do specjalnie subtelnych ani wyrafinowanych, ale może w tym właśnie tkwi jej siła. Oczywiście czytając w tej chwili tą książkę wydaje się być może, że tylko ktoś niebywale ograniczony może dać się na nią nabrać. Niemniej w warunkach silnego stresu i wzburzenia (a przecież zwykle wtedy jest ona stosowana), mimo, że wszyscy o niej wiedzą i wszyscy ją znają (jak pokazują policyjne doświadczenia) jest niebywale skuteczna. Szukamy kontaktu z dobrym policjantem, który w ręku ma dla nas … niekorzystną ofertę.

Odmiana handlowa tej manipulacji jest znana pod nazwą „jastrząb i gołąb” i jest to manipulacja cenowa rozpisana na dwa głosy. Polega ona na tym, że jeżeli najwyższa spodziewana cena za dany towar czy usługę (górny limit) wynosi np. 1000 zł, to wówczas „jastrząb” proponuje cenę znacznie powyżej górnej granicy np. 2 000, po to by, „gołąb” mógł łaskawie ostatecznie zaproponować ją na bardzo wysokim poziomie np. 1200 zł).

 

Przykład domowy (jastrząb i gołąb)

Teść: Kochani dawno się nie widzieliśmy. Chcemy was z mamusią odwiedzić.

Zięć: Na długo?

Teść: No nie wiem. To kawał drogi. Jak już przyjedziemy to chcielibyśmy się wami nacieszyć? Może miesiąc?

Zięć: Miesiąc, mój Boże...

Teść:  Ale mamusia mówi, że myślała o tygodniu.

Zięć: O tak ... tydzień. Mamusia ma bardzo dobry pomysł

 

 

Przykład biznesowy:

-          Ja panu sprzyjam i uważam, ze propozycja jest zupełnie dobra, ale ci w księgowości to kutwy i chcą urwać każdy grosz – tacy ludzie. Niech pan zgodzi się na na obniżkę ceny a ja sobie już z nimi poradzę....

-           

 Obrona

¨      Przede wszystkim musimy rozpoznać grę w „złego” i „dobrego” policjanta i opanować swoje pragnienie rzucenia się na szyję temu „dobremu”.

¨      Zwykle ta manipulacja łączona jest z presją czasu czy włączeniem reguły lubienia (tego dobrego policjanta) – warto o tym pamiętać.