EFEKT PROMIENIOWANIA

EFEKT PROMIENIOWANIA

W czasie kampanii wyborczej w 1984 roku wiek kandydatów do urzędu prezydenta stał się niezwykle aktualnym tematem. Po pierwszej wielkiej debacie telewizyjnej sytuacja Reagana nie wyglądała najlepiej. Wielu z obserwatorów zmagań polityków przed kamerami przypisywało niepewność wypowiedzi Reagana jego zaawansowanemu wiekowi.

Do następnej debaty telewizyjnej Reagan przystąpił znacznie lepiej przygotowany. Sam nawet wyciągnął sprawę wieku kandydatów rozgrywając to w sposób klasyczny:

-          Nie wykorzystam sprawy wieku jako narzędzia do rozgrywania tej kampanii - powiedział z całą powagą - nie zamierzam uwypuklać zalet młodość i braku doświadczenia mojego przeciwnika...*

 

Opis

Podstawą tej manipulacji jest opisany wcześniej. Polega na tym, iż nasza pozytywna opinia na temat już jednej cechy zostaje rozciągnięta na pozostałe cechy. Cóż, mile jest wierzyć, że wszystkie dobre cechy występują stadnie (jak nie przymierzając, dajmy na to: barany).

Przecież nie tylko Wielki Manipulator, ale każdy, starając się zdobyć nasze zaufanie będzie zwracał szczególną uwagę na swój wygląd zewnętrzny. Dajmy na to: oszuści matrymonialni ...

 

Obrona

Musimy twardo stąpać po ziemi, i poddawać srogiej, chłodnej, rzeczowej ocenie i swoje wnioski na temat postępowania drugiego człowieka nawet, gdy jest najbardziej urokliwy, a może nawet zwłaszcza wtedy.

¨      Stosujcie, – jeśli to tylko możliwe -obiektywne kryteria oceny spraw i ludzi.

¨      Weryfikujcie kompetencje, które są istotne dla sprawy.

¨      Dobrze jest popierać swoje wnioski odpowiednimi przykładami zachowania danej osoby, a nie tylko reminiscencjami na temat jej ubioru i urody.

¨      Pamiętajcie, że ładny nie znaczy mądry,

 * op.cit.